Dolgun dudaklar, tarih boyunca güzelliğin ve estetiğin simgesi olmuştur. Bazı kişilerde yapısal olarak bir incelik, bazende yaşın ilerlemesi, menapoza girme gibi nedenlerle dudaklarda incelme söz konusu olabilmektedir. Bu problem ameliyatlı ve ameliyatsız yöntemlerle düzeltilebilmektedir.

Operatif yöntemlerde dudağa bir başka alandan alınan yağ enjekte edilmektedir. Ancak bu yöntemin kalıcılığının az olması, tekrarlanma gerekliliği, bizi dudak dolgunlaştırma konusunda uygulaması çok daha kolay olan estetik dolgu maddelerine yöneltmiştir. Özellikle dudağın kırmızı ve beyaz çizgisi içerine yapılacak enjeksiyonlarla dudak konturları belirgin hale getirilebilir.

Yine dudak mukozası ve philtrum içerisine yapılacak enjeksiyonlarla dudağın estetik görünümünde düzelme sağlanır. Sıklıkla hyalüronik asit içeren preparatlar kullanılmaktadır. Dudak dolgunlaştırmak için uzun etkili, ömür boyu kalıcı dudak dolgu uygulamalarından kaçınmak gerekmektedir. Bu uygulamalar dudak bölgesinin yapısını bozamakta vede sertlik, fibrom, topaklanma oluşturmaktadır. Bu yüzden dudakta herzaman geçici dolgu uygulaması yapılmalıdır. Eğer hasta kalıcı bir uygulama istiyorsa bu dolguyla değil permalip adı verilen kalıcı dudak silikonu uygulamasıyla sağlanabilmektedir.

Dudak bölgesinin hareketli bir bölge olması bu alanı biraz daha dezavantajlı kılar. Bu yüzden bir çok firma stabilizasyonunu artırarak lip, kiss gibi özel formlar çıkartmışlardır. Ben mutlaka dudak için özel olarak üretilen dolgular tercih etmekteyim, bu sayede hastalar gerçekten 6-7 ay kadar dolgun dudaklara sahip olabilmektedirler. Bunlar Teosyal kiss, restylane lip volum, juvederm volift gibi dudak dolgunlaştırıcı estetik dolgu maddeleridir.

Yine son zamanlarda Juvederm Volbella ve Juvederm Volift isimli dudak dolgusu geliştirilmiştir. Juvederm Volift dudak dolgusu ve dudak dolgunlaştırmada kullanılırken, Juvederm Volbella dudak konturu oluşturmada, buna ilave ince kırışıklıkların tedavisinde kullanılır. Bu dolgu Vycross teknolojisi denilen daha efektif çapraz bağlara sahip ancak daha düşük molekül ağırlıklı hyaluranik asit ihtiva eder. Yine içerdiği lokal anestezi sayesinde çok az oranda şişlik, ödem yapmaktadır. Son dönemlerde içeriğinde lokal anestezi ihtiva eden dudak dolguları kullanılmaktadır, bu sayede hastada ağrı, şişlik gibi şikayetler minimale inmektedir.

Dudak dolgusu uygulaması yaklaşık 15 dakika süren bir uygulamadır, dudak dolgu uygulaması sonrasında hastanın bir miktar soğuk ya da buz uygulaması konforunu arttıracaktır.