Göz Altı Morluğu Tedavisi

 

Göz Altı Morluğu Hakkında

Göz altı morluğu bugün her 6 kişiden birinde rastlanan ve estetik dışı görüntüsü ile “panda göz” olarak da tabir edilen cilt pigmentasyon sorunlarından biridir. Kişileri olduğundan yaşlı gösteren, yorgun, bitkin ve hatta uykusuz bir görünüme sebep olan göz altı morluklarını genellikle genetik faktörlerin tetiklediği düşünülse de, bazı kronik hastalıkların da bu sorunun ortaya çıkmasını sağladığını biliyoruz.

Göz altı morluklarını gizlemek için her sabah makyaj hilelerine başvurmak zorunda kaldığını söyleyen hastalarımızın sayısı oldukça fazla. Göz altı morluğu için uygulayacağınız, evde yapılan kürlerden veya kozmetik uygulamalardan geçici ve pratik olmayan sonuçlar alırsınız. Bu sebeple sorunun nedenleri araştırılarak, direkt çözüme odaklanmak en konforlu seçenek olacaktır.

Göz altı morlukları neden oluşur?

Uykunuzu alıyor almanıza rağmen sabahları bile göz altlarınızda koyu halkalar mevcutsa, bu olağan dışı bir durumdur. Yorgunluk veya uykusuzluk, göz altında koyu halkalar için tek neden değildir. Gözlerin altında koyu halkalar çeşitli nedenlerle oluşabilir.

İlerleyen yaşla birlikte genel olarak vücudun her yerinde gözlemlenen yağ, kas ve kemik kaybı, göz çevresinde kendini çok daha çabuk ve belirgin şekilde gösterir. Yaşlanma sürecinde doku kaybının doğal bir sonucu olarak incelen yağ tabakası göz altı morluğunu tetikleyebilir.

Göz altı morluğunun bir başka nedeni ise, göz çevresi derisinin ve kan damarlarının genetik mirasla koyulaşmaya meyilli olmasıdır. Gözkapaklarının etrafını sarmalayan cilt dokusu, vücudumuzun en ince derisine sahip bölgesidir.  Söz gelimi diğer alanlarda 2 mm bir cilt kalınlığı varken, göz çevresi derisi sadece yaklaşık 0.5 mm kalınlığındadır. Derinin altından geçen kan, kırmızı renk tonuna sahiptir ancak göz çevresindeki derinin ince olması dolayısıyla kırmızı renk ışık vasıtasıyla emilir ve mavimsi bir tonda yansır. Yüzeye yakın damarlardan geçen kanın mavimsi bir tonla yansıması ise, zaten genetik olarak çok daha ince olan göz çevresinin mor ve mavimsi bir şekilde çevrelenmesiyle sonuçlanır. Ayrıca bu tarz bir incelik sorunu, ileri yaşlarda göz altı torbalanmasının da nedenlerinden biri olarak kabul edilir.

Burun tıkanıklığı da son derece hassas olan bu alanın cilt dokusunda renk değişikliğine sebep olabilir. Burun yapısındaki deviasyon veya tıkanıklığa sebep olan herhangi bir durum, öncelikle burun estetiği operasyonlarıyla düzeltilmelidir. Bunun için, sorunun burnunuzdan kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenebilirsiniz. Burna tuzlu su çekip, nefes almanızı rahatlattın ve bunu birkaç gün boyunca tekrarlayın. Hala morluklarınız devam ediyorsa, sorunun burundan kaynaklı bir durum olduğu düşünülebilir.

Ayrıca kronik böbrek rahatsızlıkları, sigara, alkol, sağlıksız beslenme ve alt göz kapağının altında oluşan bir alerjinin de göz altı morluklarını ortaya çıkardığını biliyoruz.

Kısaca göz altı morluklarının nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

     • Yanaklardaki hacim kaybı
     • Göz çevresindeki yağ dokusu eksikliği
     • Alt göz kapağındaki gevşeklik
     • Göz altı cildindeki incelme
     • Sigara ve alkol kullanımı
     • Güneş hasarına bağlı hiperpigmentasyon
     • Aşırı kahve ve çay tüketimi
     • Uykusuzluk veya kaliteli uyku uyuyamama
     • Dehidrasyon
     • Hatalı beslenme
     • Melazma
     • Alerjiler
     • Burun tıkanıklığı
     • Egzama, tiroid gibi tıbbı nedenler
     • Göz kan damarlarındaki venöz tıkanıklık
     • Çevresel sorunlar
     • Kalıtım
 

Göz altı morluğu tedavileri

Göz altı morluğu tedavileri, bugün farklı medikal ve cerrahi uygulamalarla sorunun çözülmesini sağlıyor. Göz altı morluğu tedavisi için kliniklerimizde farklı protokolleri hastalarımıza sunarak, maksimum faydayı almalarını amaçlıyoruz.

Göz altı morluğunun tedavi edilmesinden önce bu sorunun neden kaynaklandığı araştırıyor, eğer tedavi edilebilir bir sorunun tetiklemesi ile oluşmuş göz altı morluğunuz varsa, öncelikle asıl tetikleyicinin tedavi edilmesi gerektiğinin de vurgusu yapıyoruz.

IPL

Kan damarlarının mor şekilde gözükmesi, göz altı morluğunu ortaya çıkarır. Bu karanlık çerçevenin IPL adlı lazer teknolojisinden faydalanılarak normal cilt rengine döndürülmesi mümkün.

Kimyasal peeling

Lazer teknolojileriyle entegre edilerek uygulanan kimyasal peeling işlemi, mevcut sorunlu alanda kolajenin artmasını, genel cilt kalitesinin iyileşmesini ve dolayısıyla göz altı morluklarının giderilmesini sağlar.

Hyaluronik asit içerikli dolgular

Hyaluronik asit içeren dolgular, göz çevresinde oluşan karanlık görüntünün düzeltilmesi için kullanılabilir. Gözyaşı çukurunun ve üst yanak alanının tekrar dolgunlaşmasını sağlayan bu medikal dolgular, hacim vererek mevcut göz altı morluklarını da giderir.

Yağ transferi

Hastanın kendi bölgesel yağı alınarak, kök hücre ile zenginleştirilen yağ enjeksiyonları, göz altı morluğu tedavisinde kullanılan en etkili yaklaşımlardan biridir. Yağ transferi, hyaluronik asit dolgularda olduğu gibi geçici bir işlem değildir. Kök hücre kullanılarak zenginleşen bir serum enjekte edildiği için uygulamanın sonuçları son derece başarılı ve uzun sürelidir. Yağ transferi ile aynı zamanda yanakların da dolgunlaştırılması sağlanarak, göz çevresine canlı ve dinamik bir görünüm kazandırılabilir. 

Cerrahi yaklaşım

Gözkapağı ameliyatı ya da blefaroplasti olarak bilinen cerrahi uygulama, genellikle kalıcı koyu halkalardan kurtulmak için en etkili yol olarak kabul edilir.

Gözkapağı cerrahisi ile göz çevresi baştan aşağı yapılandırılarak son derece canlı, ferah ve yenilenmiş bir şekil alır, göz altı morlukları giderilir. Göz çevresindeki olası tüm form kayıplarının, hatta alın ve kaş düşüklüğünün de ele alındığı bu cerrahi operasyon, tüm dünyada göz çevresi sorunlarını ortadan kaldıran en etkili yaklaşım olarak kabul ediliyor.